4.GRUP OYUNLARI

Her gün çıldırmışcasına çocuğa aktivite yaptırmayın. Çocuk bir yarış atı değil. Sadece öğretmeye odaklanmayın. Önemli olan ilk şey elbette eğlenmesi, keyif alabiliyor olması. Çocuk, yaptığınız herhangi bir etkinlikten keyif almıyor olabilir. Başka çocuklarla asla kıyaslamayın. Her birey aynı değildir. Pek doğal olarak da gelişimleri de farklılık gösterir. Sanıyorum ki, ilk zamanlar hepimiz bu hatayı yaptık. Hatta Ateş’in ilk zamanlarında inanılmaz bir furya vardı. şimdi biraz duruldu. Hemen hemen tüm anneler bebeklerinin yaptığı aktiviteleri paylaşıyordu. Bu paylaşımlar, tamamen başka annelerin de faydalanması yani tüm çocuklar içindi. Fakat karşıdan bakıldığında hergün bir paylaşım olunca, sanılıyor ki çocuk akşama kadar aktivite yapıyor. Paylaştığımız aktivite ya da oyun, çocuğun yaşına göre farklılık gösteriyor. Bazen çocuk 10 dakika konsantre olabiliyor. Bunu da inanın gözlemleyerek farkına varıyor insan. İlk zamanlar hepimiz telaş yapıyoruz,tedirgin oluyoruz. Anne olarak üzerimize düşeni yapalım derken göz çıkarmayalım. Sıkmayalım. Hem biz de anı yaşayalım. Relax olunca annelik daha da kolaylaşıyor.

Şimdi geçelim oyuncaklarla neler oynadık sadece bir kısmı; oyun oynamak ciddi bir iştir. Pedagog  Adem Güneş’i çok severim. Der ki; oyun oynarken içine girmelisin. Yani arabalarla oynarken sadece halıda sürerek oyun değil. Bir hikayen olsun;

1.) 1.gün Ali’yi babası okuldan almaya gelmiş.(Ali ve Babasını konuşturun) Yaz mevsimi olduğu için hava da çok sıcakmış. Arabaya binmişler emniyet kemerlerini bağlamışlar.(araba hareket etti motor sesi) Yola koyulmuşlar. Akşam olduğu için yollar kalabalımış. Kırmızı ışık yanmış durmuşlar. Uzaktan bir tren sesi duyulmuş (cuff cuf cuf cuufffff) tren geçtikten sonra yeşil yanmış. Ve yola devam etmişler….

2.) Ya da sibirya da soğukta yaşayan bir aileye ev yapalım. Sonra balık tutsunlar hep birlikte karınlarını doyursunlar. Onlar karınlarını doyururken arkadan bir kutup ayısı çıksın gelsin. İlk etapta korksunlar ama ayının aç olduğunu fark ettiklerinde hemen ona da yemek versinler….

3.) Bir liman yapalım. Kocaman bir yük gemisi yanaşıp, demir atsın  limana ve büyük vinçler gemideki yükü boşaltsınlar. Liman personeli el birliği ile çalışsın….

4.) Çiftçi bir amca olsun, amcanın tarlaları olsun, bulgur toplasın, pirinç toplasın, hayvanları olsun onları beslesin. Hayvanların sularını versin. Gezdirsin onları. Tarlasını sulasın ve traktörleriyle tarlayı sürsün. Sabahları tavuklardan yumurta toplasın. İnekten sütünü sağsın. Keçinin sütünden de peynir yapsınlar.

5.) Büyük kamyonlarımıza kepçeler yardımıyla mercimek yükleyelim. Ve depolarına taşıtalım.

6.) Yediğimiz dondurma çubuklarını atmayalım bakın nasıl lazım oluyor. Arabalar için uzun bir yol yapabiliriz. Ya da değişik şekiller oluşturabiliriz. Gerisi sizin hayal gücünüz olsun.

 

Vee daha bir çok sınırsız hikaye…

[vc_masonry_media_grid grid_id=”vc_gid:1519032624675-36d5c114-f100-7″ include=”15456,15444,15465,15464,15463,15462,15461,15460,15459,15458,15457″]