ENDİŞELERİNİ SINIRLA

Endişe insanoğlunun doğasında olan bir duygu. Hayatımızın bir çok döneminde endişelerimizle baş etmeye çalışmışızdır. Özellikle de hamilelik testinin sonucunun pozitif olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren,endişeler,ebeveyn olmanın bir parçası haline gelir. Gece uyuyamadıkları ya da bütün gece uyudukları zaman endişe edersiniz. Çoğu kez oğlumun nefes alış verişini dinlediğimi hatırlıyorum. Hala ilk adımını atmadığı için,veya adımını atınca nereye toslayacağı konusunda endişe edersiniz. Oğlum 3 yaşında koşabildiği için yani sağlıklı olduğu için çok mutluyum. Onu engellemek istemiyorum. Dilediği koşsun istiyorum fakat endişeler içimi kemiriyor. Her anne gibi sivri köşeleri düşünüyorum,merdivenleri taşları düşünüyorum. Endişelerim bitmiyor, her geçen gün artarak devam ediyor. İleri de arkadaş edinmeleri ve edindikleri arkadaşlarıyla ilgili endişe ederiz. Bütün anne babalar endişelenir. Ve bu endişenin belli bir kısmı sağlıklıdır. Bizi dikkatli,düşünceli,ilgili ve çocuk doktoruyla yakın temasta tutar. Ama aşırı ya da abartılı,takıntılı,yanlış bir endişe hem biz anne babaların hem de çocuğun,çocukluğun mucizevi yıllarının tadını tam olarak çıkartmalarını engeller.

Kendimi bu konuda bir çok gece uyumadan önce yargılıyorum. Bugün oğlumun çocukluğunu kısıtlamış olabilir miyim diye. Endişeli bir anneyim ama emniyetini koruyacak kadar endişeli bir anneyim. Kalabalık mağazalarda,  kalabalık sokaklarda mantıklı önlemler almak her zaman iyidir. Bir oyun alanında bazı oyuncaklardan sakınacak ve o oyuncakları yasaklayacak kadar endişeli olmak korkutucutur. Oyun alanında ağzında sakınla trambolin üzerinde zıplaması endişe vericidir. Dönüp ağzındaki sakızı çıkarmasını isteyebilirsiniz.

Uzmanlara göre; çocuklar ebeveynlerinin endişelerinden etkilenirler. Abartılırsa bu endişeler,yeteneklerinin gelişmesini yavaşlatır ve ebeveynleri gibi korkak olmalarına yol açarak güvenlerini zedeler. Büyümek, hesaplanmış riskleri almayı gerektirir ve anne babaları tarafından herhangi bir şeyi denemekten korkar hale getirilmiş çocuklar,ilerleyemezler.

Yani endişelenmekten tamamen vazgeçmeyeyin ancak endişelerinizi kontrol edin ve gelecekteki sonuçlarını düşünün. Bunu, çocuğunuzun emniyetini sağlamak için yapın ,çocuğunuzu baskılamak için değil. Sevgiyle …