BABY SHOWER NEDİR? NASIL YAPILIR?

Baby shower, bebek doğmadan önce anne adaylarına verilen maddi ve manevi destektir.

Avrupa’lı ülkelerden bize geçmiş olan baby shower geleneğini anne adayının en yakın arkadaşları ya da akrabaları düzenliyor. Ve bu organizeyi düzenleyen kişi kimin gelmesini istiyorsa arayarak ya da davetiye yoluyla çevresini etrafına topluyor.

Zaman geçtikçe ülkemizde yaygınlaşan baby shower’lar doğumdan önce anne adayları için büyük bir destek ve motivasyon oluyor. Ayrıca anne adayının maddi yükünü de hafifletmek için yapılan bu organizasyon, doğumdan önce inanılmaz rahatlatıyor.

Geleneğin orjinalinde partiyi kız kardeş ya da yakın arkadaş düzenliyor fakat bizim ülkemizde baby shower partilerini kendileri düzenleyen anne adayları da var.

Partinin eğlenceli geçmesi için, parti de çok farklı etkinlikler de düzenleniyor. Mesela en güzel mama önlüğünü boyama yarışması, davetlilere hazırlanan bebekle ilgili tahmin soruları  (bebeğin kaç kilo doğacağını tahmin etme, ya da ilk söyleyeceği kelimeyi tahmin etme), biberondan su içme yarışması gibi gibi… illa yapılması gerekli olmayan yarışmalar düzenleniyor.

 

Anne için  partinin en heyecanlı kısmı, bebek için yakınlarından gelen sürpriz hediyeleri açmak… hepsi doğum öncesinde ihtiyaca yönelik anne-bebek ürünlerinden oluşuyor.

Baby shower partileri genelde doğuma 1-2 ay kala yapılıyor. Böyle bir parti için karar verdikten sonra yapmanız gerekenleri sizler için derledim.

 • PLANLAMA: Öncelikle bir organizasyon firmasıyla mı çalışacaksınız yoksa kendiniz mi yapacaksınız buna karar vermelisiniz. Eğer bir organizasyon firmasıyla çalışacaksanız işiniz kolay, ama kendiniz yapacaksınız internetten hatta direk pinterestten ilham alabilirsiniz.
 • ZAMANLAMA: Sevdiklerinizle ne zaman buluşacağınıza karar verin. Mesela sabah kahvaltısında mı, öğle saatleri mi yoksa bir gece partsi mi?

 

 

 • MEKAN SEÇİMİ: Yaz ayların da deniz kenarında bir mekanda mı istersiniz, ya da bir kır alanı mı, ya da kış aylarıysa sıcacık bir ortam mı? Ev ortamında da olur olmaz değil ama bir yardımcınız yoksa, bu partinin sonu sizin için hüsran olabilir.

 

 • KONSEPT SEÇİMİ: Partinin ruhunu yansıtacağı için konsept seçimi önemli… çok sade bir kutlama mı yoksa, hayallerin ötesinde gösterişli bir kutlama mı??

 

 

 • KİŞİ SAYISI: Bu önemli alın kağıdı kalemi kişileri yazın, bence tek tek gelip gelemeyeceklerinin de teyidini alın ki, programda sayıya göre hareket edeceğiniz için eksik ya da fazlalık olmasın..

 

 • PASTA SEÇİMİ: Konsept belirledikten sonra pastayı seçmek aslında kolay, ama görüntünün dışında lezzeti de çok önemli, bunun için sizi Panna Cotta Butik Pasta’yla tanıştırıcam. Zeynep hanım’dan baby shower partileri için müthiş pasta tavsiyeleri aldık. İnstagram:     @pannacotta­_butikpasta

Web         :      www.pannacottabutikpasta.com

Tel            :      0538 928 54 08

 • FOTOĞRAFÇI SEÇİMİ: Bugünün kalıcı olmasını kim istemez ki, siz anın tadını çıkarırken, en doğal kareleri bırakın işin uzmanları yakalasın. Sizi Minik Pozlar’a götürüyorum. Özge hanım bize işin detay fotograf örneklerini gösterdi.

İnstagram:   @minikpozlar

 

 • KIYAFET SEÇİMİ: Baby shower partisi düzenlediğiniz anne adayı, partiden habersiz geleceği için ona kıyafette düşünmeniz gerekir, abartmanın anlamı yok, ona özel bir tütü etek yaptırabilirsiniz, ya da kendiniz yapabilirsiniz. Hatta almanıza yapmanıza gerek kalmadan, sadece bileğine bir bileklik ve bir saç tacı da yaptırabilirsiniz. Anne adayını ön plana çıkaracak basit ama şık detaylar olduğunu düşünüyorum.

 

 • ANI MASASI : Bu bölüm çok eğlenceli, anı masasına bebeğin ağzından kartlar yazıp koyabilirsiniz, ellerde tutulan komik yazılı düşünce balonları yaptırabilirsiniz, komik gözlükler peruklarla doldurabilirsiniz. Gelen teyzelerin anı olarak dolduracağı soru cevap kartlıklar, ve badi boyama, önlük boyama, bez boyama gibi gibi aktivitelerin olduğu masamız…

 • HEDİYELER: Gelen teyzeler anne adayı ve bebeği için hediyeler getirecek ama anne adayının da gelen teyzeler için minik minik hediyeleri olabilir. Bileklikler olabilir, lavanta keseleri, ya da saç bantları olabilir konseptinize uygun hediyeleri zahmetsizce, düşünüp tasarlaması için sizi Deniz Hanım’la tanıştırıcam.  Deniz Tasarım’dan  sizler için tasarım fikirleri aldık.

İnstagram:   @_deniz_tasarim

Tel            :    0546 654 19 80

 • DAVETİYE: Tek tek telefon açıp arkadaşlarınızı çağıracaksınız ama bir de son bir hatırlatma yapmanız gerekecek, bu da tekrar tekrar iş demek, siz en iyisi bir davetiye hazırlayın. Bunu kendiniz yapabilirsiniz. Yine sizi düşündüm ve sizin için birkaç program buldum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apple store kullananlar için Canva mükemmel ve bir o kadar da kolay bir program.

Siz yeterki hayal edin…

Her Şey Hazırsa son olarak kendi partisine Anne adayını davet edebilirsiniz.

Anı doyasıya yaşayın…