8.AY

Hayatım boyunca hiç bu kadar özgür ve umursamaz gezmemiştim. Ayy kilo aldım mı almadım mı derdi yok,gittiğim herhangi bir yer için özel bir kıyafet giyme çabası yok. Sonuçta artık ben net karnı burnunda bir hamileyim. Benim için herşey mübah.  Hayatınız boyunca hiç bu kadar hassasiyet yaşamamışsınızdır. Her yerde önce bize yer verilmesi,yakın eş,dost akrabanın üzerimize titremesi,yolda markette,avm de hem cinslerimizin ya da abla,teyzelerin ‘’ahh kıyamam’’ diyerek bize sevgi ve şevkat  dolu bakışları hiç alışık olmadığımız şeyler bu nedenle şımarmamak elde değil doğrusu…  sadece bu kadar de değil,  bu ay nasıl olduğunu anlamadığim çok farklı duygular içerindeyim. Bebek içimde büyüdükçe,bende yavaş yavaş büyüyor gibiyim. Üstelik henüz doğmadan anlaşabildiğimizi hissettikçe daha bir farklılaşıyor herşey. Biz anne adaylarında bu dönem, sanıyorum ki  kaybetme korkusu çok yoğun.  Annelik hormonları tavan yapıyor. Doğuma az bir zaman kala fazlasıyla bebeğe kanalize olmuş durumdayız. Sizi sakinleştirecek bir doğum uzmanınız varsa bu hisse uç noktalarda kapılmıyorsunuz.

Zaman daraldı ve doğuma çok az zaman kaldı. Daha bir duygusallaştım. Ayrıca bu ay benim için özel,çünkü bir sabah duş sonrası, fark ettim ki memelerden süt gelmeye başladı. Uzmanlar bunun ilk süt olan kolostrom olduğunu söylüyor. Uzmanlar dışında ki teyzeler de ‘’aman yavrum bunu kimseye söyleme nazar değer’’ diyor. Mucizevi bişey değil,korkulacak bişey de yok,herkes de olmasa da hamileliğin 7.8.ayında olabilicek bişey. Fakat zaten annelik hormonlarının tavan yaptığı en duygusal olduğumuz bu zaman da memeden süt geldiğini  görmek de insanı fazlasıyla etkiliyor.

Bu ay bebeğimde çok fazla hareket yok,çünkü büyüdü,yeri daraldı. Ama benim hareketim arttı. Şöyle ki; idrar kesem sıkıştığı için tuvalete  git gellerim çoğaldı. Ayrıca kabızlık başladı. Mide yanmam da devam etti. Tüm bunlar bebeğimin büyümesiyle alakalı. Kalbime daha fazla baskı yapmaya başladığı için yatarken  bacak aramda bir yastıkla yan yatmaya başlamıştım. Bu ay doktor kontrolümde doktorum Funda hanım bebeğimin kilosuna ve boyuna baktı. Bebeğimin bu ay kemik gelişimi için daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu, süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmem gerektiğini söyledi. Herşeyim iyidi,ellerimde ve ayaklarımda hala şişlik oluşmamıştı. O halde en eğlenceli son bir aya doğru sevgiyle…