6.AY

Hoş geldin 6.ay

Aslında asıl hamilelik başlıyor. Hep özenmiştim. Dört gözle karnımın büyümesini beklemiştim. Artık karnım belirginleşti. Ve yine özellikle merak edip beklediğim an geldi. Bebeğimin tekmeleri… onunla masal okumak ve karşılık almak çok güzeldi. Resmen iletişim kurabiliyorduk. Samimi olmak gerekirse; böyle bir mucizeye asla inanmıyordum.

California üniversitesi’nin İrvine’deki öğrenme ve hafıza Nürobiyoloji merkezi ,Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma,bazı müziklerle IQ arasında bir ilişki olduğunu açıkça ortaya koymuş. Bir araştırmada 36 üniversite öğrencisi,önce IQ testinin sağ beyin yeteneklerini ölçen sorularıyla test edilmiş. Testten sonra öğrencilere mozartın ‘’re majör’’ piyanoluk sanatı 10 dakika boyunca dinletilmiştir. Daha sonra öğrenciler hemen sonra test edildiklerinde, IQ puanlarının önceki değerlere göre 8  veya 9 puan daha yükselmiş olduğu belirtilmiştir. Mozart ve beyin ilişkisi yadsınamaz bir gerçek oldu. oğluma hergün mutlaka sağ beyin gelişimini destekleyici müzik dinlettim. Mozart dışında, özellikle barok müzik dinlettim. Bence hamilelikte sakinlik,konsantre,bebekle iletişim için çok önemli.

Ve 6.ayda gelelim doktor kontrolümüze bu arada doktor demişken zaman ilerledikçe aradaki diyalog iyiyse, doktorunuz en yakınınız oluyor. Alışıyorsunuz. Buna sebep tabi ki güven.  Bu ay ki doktor kontrolümde şeker yüklemesi yapıldı. Şeker yüklemesinin önemiyle ilgili herkesin bence bilinçlenmesi gerekiyor. Hamilelikte olan şeker hastalığının belirlenmesi için büyük önem taşıyor. Ama konuyla ilgili bizlerin kafasını karıştıran bir çok açıklamalar yapıldı. Mantıklı olan şu ki; hamilelik boyunca şeker hastalığı fark edilemediğinde çok ağır sonuçlar doğuracağıdır. Tabi ki daha ayrıntılı bilgi her zaman doktorumda (www.drfundaozturk.com)  Gelelim bize  6.ayda az da olsa kilo almaya başlamıştım. Tabi bebeğim de öyle hızla büyüyor. Oğlum genele göre daha iri bir bebekti. Boyu ve kilosu daha fazlaydı. Bu da illa ki bir anne adayı olarak beni inanılmaz mutlu ediyordu. Daha da mutlu olacağım günlerin hayali ve sevgiyle…